Nazik hanımefendi. Nazik ana. Nazik hatun. Nazik zevce. Nazik hala, teyze, büyükanne!.. Amerika'dan Nazik ana'ya geçiş de ne oluyormuş? Der gibisiniz. Devlet'ler birbirlerine nezaket ve nazikliği yemek masalarında gösterirler. Şaşalı mekân ve şömineler önünde, biz izleyicilere unutulmaz hatıra fotoğrafları çektirirler. İstediğinizi beğenebilirsiniz!.. Oysa ben, hiçbirini beğenmem ve aldanmam. Ben, mutfakta ne piştiğine bakarım. Irak ile ilgili ne konuşacağız? Oyun bildik bir oyun ve birleşik krallık ekranlarda hiç görünmüyor. Tesir gücüne bakınız. Hep "Nerde Osmanlı" diyecek hâlimiz de kalmadı. Biz üretmediğimiz sürece üretenler bizi tüketme kavgası verecekler. Bilerek yaşayacağız.
Nazik anne 90 yaşında. Yatakta tedavi görüyor. Oğlu "Ana ihtiyaç hâlinde bize ses et, emi?" demiş. Nazik bu! "Oğlum; tuvalete siz gidecekseniz beni de götürebilir misiniz?!.."
İsimler huy gibidir. İnsanlar zamanla isimlerine çeker ve örtüşürler.
Trump da ben şunu görüyorum;
Amerikan filmlerinde Kızılderili savaşlarda Amerikalılar trompet çalarlardı. Trump ismi bende Kızılderililerinden köklerini kazırken ve kuruturken trompet çalan Amerikalının siması ile Trump’un siması örtüşür olduğunu görüyorum.
Pazar günkü cumhuriyet gazetesinde Amerikalı bir sanatçının Trump ile ilgili tespitlerini tekrar tekrar okumanın Trump’ı anlamakta faydalı olacağını inanıyorum.
Böyle bir yapıdan nazik sultan çıkmaz çünkü medeniyet yatakları bambaşka ve farklı.
Bir taraf Erzincan’ın ılıca suyuyla ve terzi babasıyla beslenirken, diğer taraf gökdelenlerin Zirvesinde yarı tanrılığını ilan etme peşinde. Esasında medeniyetlerin buluşması; çatışması ya da hoşgörülük gibi kavramlar egemen dünyanın bize dayattığı kavramlar.
Yaşayarak öğreniyoruz ki dünya yeni istila hareketleriyle karşı karşıyadır. Kuzey Kore devlet başkanının saldırgan tutumu kimlerin işine yarıyor?
Çok açıktır ki dev silah sektörü gittikçe devleşiyor; az gelişmiş ülkelerin ARGE fonları gittikçe daralıyor küçülüyor.
Bu böyle gider mi?
İslam dünyasının takınacağı ve çizeceği ve de en önemlisi hayata geçireceği model yol önemlidir.
Açıkça söylüyorum ki Keşke MKE olmasaydı. Çünkü varmış gibi yaparak bu kuruluş bir yok kimlik izlemektedir.
"Dünya 5'ten büyüktür" sözünü İslam ülkeleri teşkilatı içinde şöyle çevirebiliriz. 1,5 milyar İslam dünyası 50 kişiden büyüktür.
Bu cümlemin içine Türkiye’nin öncülüğünde İran, Mısır, Pakistan, Endonezya, Malezya gibi ülkelerin ön almasıyla mümkündür.
Şimdi Ardeşen’e, MKE’ye tarihi bir görev düşmektedir.
Cumhurbaşkanı korumaları için Amerika’dan talep edilip alınamayan hangi tür silahlar var ise bu silahları Anadolulun öz be öz çocukları üretmelidir.
Joomla Template - by Joomlage.com